Vi søger

Vi søger udvalgsmedlemmer og bestyrelsesmedlemmer. Ønsker du at byde ind på nogle af de opgaver eller kunne tænke dig at høre mere om det, er du velkommen til at kontakte klubbens formand Sara Langkjær på mail: formand@ringstedsk.dk

Svømmeskoleudvalget


Er svømning og aktiviteter i vandet noget du synes er interessant og gerne vil vide mere om. Kunne det være spændende at kigge ind bag tæppet når vi planlægger årets holdplan og fordeler vandtid eller kunne du godt tænke dig at arbejde for at præge indholdet i svømmeskolen, så står vi og har brug for dig.

Vi holder møde 1 gang månedligt af 1 times varighed. Opgaven består i at lægge den overordnede strategi for svømmeskolen, ungdomsafdelingen og voksenafdelingen. Udvalget refererer til bestyrelsen igennem dennes repræsentant som også afholder møderne i samarbejde med klubbens svømmefaglige leder og administrativ medarbejder. Når du er en del af svømmeskoleudvalget, får du mulighed for at præge kulturen og arbejdsgangen i svømmeskolen. Du er med til at koordinere fælles aktiviteter og hyre frivillige til aktiviteterne.

PR udvalget


Vi består af flere fraktioner under både k-udvalget, stævneudvalget og svømmeskoleudvalget. Vi håndterer pressematerialer i forbindelse med større arrangementer og promovering af sponsorer, samt bidrager til reklame og promovering af klubben i de sociale medier og i pressen. Går du rundt med en marketingskoordinator i maven og elsker at skrive tekster, tage billeder og lave reklame feeds på sociale medier, har vi brug for dig.

Udvalget er stadig i sin spæde begyndelse og derfor har du en unik mulighed for at være med til at præge hvordan udvalget skal se ud og hvordan de skal arbejde for klubben. Udvalget refererer direkte til bestyrelsen igennem dennes repræsentant.

Bestyrelsesplads og suppleanter


I følge klubbens vedtægter kan bestyrelsen være selvsupplerende, derfor søger vi efter flere mennesker der vil være med til at bevare klubbens værdier.

Vi har møder 1 gang månedligt og i perioder kan der være flere møder. Bestyrelsens arbejde består hovedsageligt at tage stilling til og beslutninger om de overordnede strategiske og organisatoriske planer og handlinger for klubben. Endvidere tager vi beslutninger om de overordnede økonomiske beslutninger. De tre fastansatte i ledelsen svarer direkte til bestyrelsen og derfor er det også bestyrelsens ansvar at håndtere ledelsesmæssige og personalemæssige spørgsmål i forbindelse med deres ansættelse.

Brænder du for bestyrelsesarbejde og er i stand til at hæve dig op på det organisatoriske plan og arbejde for hele klubben. Du behøver ikke at have hverken viden eller særlig erfaring med svømmeverden, men du har lyst til at få indsigt i denne verden og vil deltage i kurser eller netværksmøder i rimeligt omfang i vores brancheorganisationer, ligesom vi også tilbyder vores bestyrelsesmedlemmer kursus i bestyrelsesarbejde og at deltage på Svøm Danmarks årlige generalforsamling samt foredragsdag og gallashowet sport 2024 i Herning.

Hjælpeinstruktører i svømmeskolen


Ringsted Svømmeklub søger hjælpeinstruktør til svømmeskolen.


Er du fyldt 13 år og elsker du aktiviteter i vand og at være sammen med og hjælpe børn. Så kan vi bruge dig.


Som hjælpeinstruktør i Ringsted Svømmeklub får du kursus og bliver ansat efter klubbens gældende lønpolitik, med fast timeløn og tillæg i weekenden.


Vi forventer, at du er mødestabil, og er en smilende og glad person, hvor det er naturligt for dig at hjælpe og støtte børn. Du går forrest som et godt eksempel for svømmerne, og er en god kollega.


Bliver du bidt af livet som instruktør, har du mulighed for at tage uddannelsen, som instruktør og fra du fylder 18 år blive ansat som instruktør i svømmeskolen.


Har dette fanget din interesse er du velkommen til at kontakte svømmeskolen ved at sende en motiveret ansøgning samt dit CV på svoemmeskole@ringstedsk.dk